Ev Partileri Geri Döndü

22 Nov

Geçen gece evimizde kardeşimle beraber “I 80’s” konseptli bir parti düzenledik. Tabii, bu parti kostümsüz olmaz! Arkadaşlarımız sağolsun özenmişlerde gelmişler. Her telden 80’ler vardı o gece. 80’lerin hit müzik parçaları, karaoke, danslar, marakaslar, peruklar, plaklar, gazozlar, birde davetlilerin giydiği o müthiş kostümler görülmeye değerdi.

80’ler denilince insanların aklına dönemin en karakteristik özelliklerinden biri olan moda trendler geliyor:

80 dönemine yetiştiyseniz eğer bilirsiniz, Madonna’yı örnek almamış herhalde çok az genç kız vardır. Saçlarını onun gibi kestirmek onun gibi üst üste takıları takmak, onun çılgın elbiselerini giymek ve onun danslarını yapmak için gençler birbirleriyle yarışırdı. Bazen de kızlar Serpil Çakmaklı gibi saçlarını kat kat kestirip kelebek tokalarla tepeden tuttururlar ya da permalarla koyuna dönerlerdi. Elbette pembe ruj ve mavi göz farından oluşan kült makyajı yapmayı ihmal etmezlerdi. Pembe ruj ve oje sürmedikleri günlerde cart kırmızı oje ve ruj sürerlerdi. Kırmızı tonlarındaki allıklar bolca sürülürdü. Göz etrafına çizilen siyah kalemler rengarenk makyajla tezat oluştururdu. Kemerler ve kocaman rengarenk küpelerle de aksesuar meselesi hallolmuş olurdu. Erkekler; Michael Jackson’un simli eldivenini bulmak için dükkan dükkan dolaşırlar, dar paça kısa ve streç pantalonların altına kar beyazı çorapları marifet gibi çekerlerdi. Saçlarda, dönemin ikonu George Michael gibi kestirirlerdi. Veya 80’lerin büyük modası olan tepede kısa kesilmiş mümkünse perma yapılmış arkadan dümdüz uzayan saç tipini birçok gençte görürdük. Heavy metal dinleyenlerde saç boyu daha da uzuyordu tabii. Tabii ülkemizde Poison veya Mötley Crüe gibi giyinip sokağa çıkmak fazlasıyla cesaret isteyen bir işti, o dönem önyargılardan kaçmak çok daha zordu maalesef.

Capcanlı renklerin birbirine kombine edildiği kıyafetler, rengarenk desenli taytlar, mayo ile tişört arası acayip bir nesne olarak tarihe geçen bodyler, fosforlu takılar, neredeyse yerlere kadar uzanan en az beş beden büyük ceketler ve onun altına giyilen dar mini etekler, rengarenk deri kıyafetler, tozluklar, kocaman güneş gözlükler, yırtık pantalonlar, çivili deriler, zincirler ve bandanalar bütün dünyada çok modaydı. Tabii simsiyah kıyafetlerin altına giyilen beyaz spor ayakkabıları da unutmamak lazım. Bütün bunlar insanları hem dehşete düşürüyor hem de o günlerin özlemle hatırlanmasına neden oluyor. Herhalde 80’ler modası kadar karakteristik bir başka on yıllık moda akımı daha olmadı. Şimdi bile isterseniz 80’lere ait beğendiğiniz bir parçayı alıp sokağa çıkabilirsiniz, nasıl olsa günümüzde de modadır ya da ileride olacaktır.

İşte bizim partimizde böyle bir nostaljiyle oldu. Evimizin iç dizaynı Nuri Alço’nun, Banu Alkan’ın filmlerinden çıkmış bir hali olmasa inanın bu konsept aklımıza gelmezdi belki. Bu partiyi parti yapan kardeşim Esra Yaprak Aydın ve arkadaşımız Selen Yurdakul ‘a ayrıca partimize katılan 41 konuğumuza teşekkürü bir borç bilirim 🙂  Yaşasın Madonna’lar, Micheal Jackson’lar, George Micheal’lar, Yasemin Evcim’ler, Nuri Alço’lar, Banu Alkan’lar, Yaşar Alptekin’ler, Serpil Çakmaklı’lar, vb…. liste uzun, saydıkça sayarım hepsi birbirinden ayrı niteliklerde :)))

Bir sonraki partimiz daha da enteresan olacak :)) ” I 2080’s ” 🙂 O gecenin modasını tahmin bile edemiyorum; Aliminyum folyolar, fosforlu peruklar, platform topuklar bekle bizii 🙂 )

80’s party karşılama komitesi 🙂


ÇAL DJ ÇALLL ….


Polonya’da da meğer Ahu Tuğba varmış:)))

Advertisements

4 Responses to “Ev Partileri Geri Döndü”

 1. Siu November 27, 2010 at 12:36 pm #

  Yalnız ben korkunç gözüküyorum.. Hep Ediz yüzünden :))

 2. Gülşah Aydın November 27, 2010 at 1:24 pm #

  hiçte bile Siu'um :)) çok da havalısınn. dönem 80'ler, olacak okadar moda daha iyiydi de biz mi yapmadık dimi 🙂 ama Ediz de çok havalı valla.:)

 3. rebeltakipte January 2, 2011 at 12:16 pm #

  Fotoğrafların hepsi çok eğlenceli ama içeçeğe ilaç katılan fotoğraf şahane :))

 4. Gülşah Aydın January 2, 2011 at 12:35 pm #

  bir daha ki partiye bekleriz, eğlencemize ortak olursunuz :))

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: